top of page

Aileler Kastamonu

logo meisje groot.png
ailemannchen3.png

95 aile

gıda paketlerİnin içerikleri

Salça                                   
Un                                         

Süt                                      

Yumurta                            
Makarna 2 çeşit            

Pirinç                                 

Mercimek                         

Nohut                                   

Fasülye                          

Çorba 2 çeşit                   

Bisküvi                               

Ayçiçek yağı                     

Çay                                         

Küp şekeri                         

Tuz                                       

Kıyma 0,5 kg                     

Kuşbaşı 1 kg                       

Toplam                               

₺7,45
₺5,45

₺2,95

₺6,45
₺3,50

₺10,45

₺4,75

₺6,75

₺8,95

₺2,50

₺2,75

₺16,45

₺10,50

₺4,95

₺0,90

₺15,95 

₺35,90

₺146,60

Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesindeki Akçabel köyündeki 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Bu köydeki ailelerin çoğunluğunun gelir kaynağı fındıktan ibaret, fakat iklimi fındık için çok uygun olmadığı için çok az bir gelir sağlamakta. Aileler genelde kış aylarında geçimlerini bir haylı zor sağlamakta. Ziyaret ettiğimiz ailelerin birkaçının durumunu sizlerle paylaşıyoruz.

7 Kasım 2019

AİLE 1

Baba ve 2 yaşındaki çocuğu birlikte yaşıyor. Baba çocuğuna tek başına bakmaya çalışıyor. Çocuğa bakacak kimsesi olmadığı için çok fazla işe gidemiyor. Fırsat buldukça fındık satmakla gelirini sağlamaya çalışıyor.

AİLE 2

85 yaşındaki amcamız yıllar önce eşinden ayrılmış ve yeğenlerinin kısıtlı yardımlarıyla geçinmeye çalışıyor.

AİLE 3

6 çocuklu ailemizin 3ü sadece anne ile birlikte yaşıyor. Diğer 3 çocuk (1,3,4 yaşlarında) yatılı devlet okullarında kalıyor. Tüm aile sadece babanın İstanbul’da şöförlük yaparak kazandığı parayla geçinmeye çalışıyor.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine bağlı olan Bekdemirekşi ve çevredeki köylerde 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Bu köylerdeki aileler geçimini genelde tarlada pancar yetiştirip satmakla sağlıyor. Mevsimlik iş olduğu için kış aylarında aileler geçimlerini sağlamakta zorluk çekiyor. Ailelerin birkaçının durumlarının detaylarını sizinle paylaşıyoruz.

6 Kasım 2019

Taşköprü Bekdemirekşi

AİLE 1

9 yaşında bir çocukları olan zihinsel engelli anne ve baba tarlada pancar yetiştirip satmakla geçinmeye çalışıyor. Sadece mevsimlik iş olduğu için kış aylarında gelir sağlamakta zorlanıyorlar.

AİLE 2

4 çocuklu ailemiz babanın asgari ücret karşılığı temizlik görevlisi olarak çalışmasıyla geçimini sağlamaya çalışmakta.

AİLE 3

Teyzemiz gelini ve gelinin geliniyle yaşıyor. İki ablamızın da eşi vefat etmiş. Toplamda 3 çocuk olan evde 1 çocuk yatılı devlet okulunda okuyor.

Doğanyurt Akçabel 

Tosya ilçesinin Akbük ve Karabey köylerine 15 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Tosya ilçesindeki ailelerin genelinde baba odun kesmekle ailenin gelirini sağlıyor. Ailelerin geliri bu bakımdan sabit olmuyor. Kış aylarında odun kesme olmadığı için bu aylarda geçimlerini çok zor sağlıyorlar.

5 Kasım 2019

Tosya Akbük
ve Karabey

Kastamonu Hanönü ilçesinde 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Ailelerin birkaçının durumunu sizinle paylaşıyoruz.

4 Kasım 2019

Hanönü

AİLE 1

 1 çocuklu ailemizin babası ormanda çalışıyor ama maalesef kış aylarında iş olmuyor. Annemizin zihinsel rahatsızlığı olduğu için çalışamıyor. Ailemiz kirada (150 tl) kalıyor.

AİLE 2

2 çocuklu ailemiz kirada (300 tl) kalıyor. Baba sürekli iş arıyor fakat bulamıyor. Kayınpederinin yardımı ile geçinmeye çalışıyor.

AİLE 3

4 çocuklu ailemizin annesi ve 3 çocuğu engelli. Baba yaz aylarında ormanda çalışıyor.

AİLE 4

 2 çocuklu (ikisi de engelli) ailemiz kirada (300 tl) kalıyor ve sadece babanın maden çalışmasından aldığı asgari ücretle geçinmeye çalışıyor.

Merkez SYD

Kastamonu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın araştırmış olduğu 10 aileye daha birlikte gıda paketleri dağıttık. Ziyaret ettiğimiz birkaç ailenin hikayesini sizinle paylaşıyoruz.

1 Kasım 2019

AİLE 1

68 yaşındaki teyzemizin eşi vefat etmiş ve yalnız kalıyor. Kendisi sobalı evde kirada (370 tl) kalıyor ve sadece 617 tl yaşlılık aylığı alıyor.

AİLE 2

Teyzemiz yalnız kalıyor eşinden ayrı. Önceden sarımsakta çalışıyordu ama yaşlılık (64) ve hastalıktan dolayı artık çalışamıyor.

AİLE 3

Ablamız küçük yaştayken annesi ve babası ile birlikte kaldıkları ev yanıyor ve ailesini orda kaybediyor. Kendisi camdan atlayarak hayatını kurtarıyor. Ailesi vefat ettikten sonra akrabaları tarafından evlendiriliyor. Şimdi ise bir çocuğu ile birlikte yaşıyor ve zor şartlar altında geçimlerimi sağlıyorlar.

AİLE 4

3 (4,6,8 yaşlarında) çocuklu ailemiz babanın geçici işleri ile geçiniyor. Baba ormanda ağaç kesiyor ve aylık en fazla 1000 tl kazanabiliyor. Ev eşyaları Sosyal Yardımşalma tarafından karşılanmış.

AİLE 5

3 çocuklu (5,13,15 yaşlarında) aileniz sobalı evde kalıyor. Bir çocukları engelli olduğu için engelli maaşı (700 tl) alıyorlar.

AİLE 6

Yaşlı teyzemiz yalnız kalıyor. Bacağından çok rahatsız ve platin bacağından dışarı doğru çıkmıs ama geç kalındığı için tedavi olma şansı yok. Arada köyden bir yeğeni gelip ona yardımcı olmaya çalışıyor.

AİLE 7

Annemiz 3 çocuğu (6,9,10) ile birlikte yaşıyor. Annemiz eşiyle olaylı ayrıldığı için travma geçirmiş ve beyninde tümor oluşmuş. Ailemiz kirada (300 tl) yaşıyor ve arada (devamlı olmayan) 1970 tl yardım alıyor.

AİLE 1

Annemiz eşinden ayrı ama boşanamıyor ve bundan dolayı travma geçiriyor. Çocuğuyla birlikte ailesinin evine dönüyor. Ailesinin yaşlılık maaşı (600 tl) ile geçinmeye çalışıyor.

AİLE 2

İki çocuklu annemiz eşinden boşanmış ve babasından kalma evde kalıyor. Düzenli bir geliri yok. Çocuk maaşı (2 ayda 40 tl) ile çocuklara bakmaya çalışıyor. Arada Sosyal Yardımlaşma anneye yardımda bulunuyor.

AİLE 3

Ablamız boşanmış ve 4 çocuğu ile birlikte yaşıyor. Sosyal yardımlaşmadan 986 tl aylık alıyor ve kirası 450 tl.

AİLE 4

Teyzemiz kalp hastası (99%) ve kalp yetmezliği var. Bunun dışında hem şeker hastası hem de tansıyon hastası. 4 çocuğu var ve bunların ikis evli. Çocuğunun biri (23) engelli ve 986 tl engelli maaşı alıyor. Diğer çocuğu ise 13 yaşında ama eğitimi için kitapları karşılayamıyor. Kirası aylık 500 tl. Teyzemiz hasta olduğu halde her gün iş arıyor ama bulamıyor. Eşinden 6 sene önce ayrıldı fakat boşanamıyor.

AİLE 5

Ablamız boşanmış ve üç çocuğu ile birlikte annesiyle yaşıyor. Ablamız eşinden olaylı ayrıldı ama boşanamıyor.

AİLE 6

Karı koca ilçeden Kastamonu merkezine göç etmişler. 4 çocuklu (13,9,7,5 yaşlarında) ailemiz babanın aldığı asgari ücret ile geçiniyor. Sobalı bir evde kirada kalıyorlar. Anne çocuklardan dolayı çalışamıyor.

AİLE 2

AİLE 7

Amcamız ve teyzemiz kızı ile birlikte kalıyor. Kız rahatsız ama felçli annesine bakıyor. Bakım yardım aylığı (1350 tl) alıyorlar.

Merkez SYD

Kastamonu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ekonomik durumlarını araştırmış olduğu 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Birkaç ailenin hikayesini sizinle paylaşıyoruz.

1 Kasım 2019

Şikayet ettiğiniz yaşam, belki de bir başkasının hayalidir.

Tolstoy

bottom of page