top of page

Aileler Muğla

logo meisje groot.png
ailemannchen2.png

45 aile

gıda paketlerinin içerikleri

Salça                                   
Un                                         

Süt                                      

Yumurta                            
Makarna 2 çeşit            

Pirinç                                 

Mercimek                         

Nohut                                   

Fasülye                             

Çorba 2 çeşit                   

Bisküvi                               

Ayçiçek yağı                     

Çay                                         

Çay şekeri                         

 

Toplam

Kurban eti   (8x) 

₺7,95
₺4,95

₺2,95

₺8,50
₺3,90

₺9,95

₺4,75

₺7,25

₺8,25

₺2,50

₺3,95

₺16,75

₺9,45

₺3,95

₺93,05

₺93,75

Ortaca ilçesinin Cumhuriyet mahallesinde 
muhtarının aracılığıyla 10 aileleye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

25 Şubat 2019

AİLE 1

Amcamız eşi ile bir odalı bir mutfaklı küçük bir evde yaşıyor. Amcamız belinden çok rahatsız. Yağmurlu havalarda sürekli su akıntısı oluyor. Evlerinin çatısı çok kötü durumda. 

AİLE 2

Ablamız eşinden ayrıldı ve sadece 10 yaşlarındaki kızı ile birlikte yaşıyor. Çocuğunun babasının da durumu iyi olmadığı için nafaka almıyor. Ablamız bebeklikten engelli olduğu için sadece engelli maaşı ile çocuğuna bakmaya çalışıyor. Zamanında doktorlar yanlış iğne vurduğu için, kendisi iğne felci geçirdi ve değneklerle yürümek zorunda kaldı. Bunu dışında omurilik rahatsızlığı ve kalp yetmezliği var.

AİLE 3

Amcamız yalnız yaşıyor. Eşi 11 sene önce vefat etti. 65 yaş maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Bunun dışında midesinden rahatsız ve kulakları çok az duyuyor. 3 kızı ve bir oğlu var, fakat onların da durumları iyi olmadığından Hasan amcamıza çok fazla yardımcı olamıyorlar. 1 göz odada yaşıyor ve küçük bir mutfak bölümü var. Evin durumu maalesef çok kötü. Eşi öldükten sonra hiçbir dostu kendisini ziyarete gelmemiş ve bu durumdan dolayı çok üzgün.

AİLE 4

Ablamız iki çocuk annesi: bir oğlu ve bir kızı var. Oğlu askerde ve kızı yeni evlendi. İki evladı da maddi sıkıntılardan dolayı lisede okulu bırakmak zorunda kaldılar. Ablamız zamanında ağır işler yaptığı için belinden ameliyat oldu fakat şu an hala belinden çok rahatsız. Dul maaşı ile geçimini sağlamaya çalışıyor. Kızı evlendiğinde iki tarafın da maddi durumlarından dolayı düğün yapamadılar. Bu anlamız tek göz odada kalıyor.

AİLE 5

Ailemiz 2 çocuktan ve bir yaşlı amcadan ibaret. Ailemizin babası asgari ücret alıyor ama geçimlerini sağlamakta zorluk çekiyor. Ailemizin annesi küçük çocuklara bakmak zorunda olduğu için maalesef çalışamıyor. 

AİLE 6

Ablamızın engelli bir çocuğu var. 2 ayda bir 550 tl gelirleri var. Kız henüz bir yaşındayken eşini alkolden dolayı kaybetti. Ablamızın babası elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor ama maalesef yetersiz oluyor. 

AİLE 7

Ablamız evli ve bir çocuk sahibi. Kızı astım hastası. Geçimlerini gündelik işlerle sağlıyorlar. Evlerinin (kiralık) tam ısınmadığından dolayı kızları ceketle oturuyor. Bunlara rağmen şu sözleri söyledi: “keşke elimde olsa da ben de herkese yardım edebilsem”.

AİLE 8

Amcamız ve teyzemizin evi suya dayanıksız olduğu için yağmur yağdığında sürekli komple ıslanıyor. Teyzemiz böbrek hastası olduğu için sürekli diyalize giriyor. Amcamız eşinin hastalığına şifalı olduğunu düşündüğü su için 150 km’lik yolu tırcılar sayesinde gidip geliyor. Maalesef dağıtılan kömür yeterli olmadığından dolayı sobayı yakamıyorlar. Teyzemiz hastane ziyaretlerinden sonra titreyerek eve geliyor ve evlerinin kötü durumundan dolayı uzun süre ısınamıyor. 

AİLE 9

 Ailemiz iki çocuktan ibaret. Evin babası asgari ücret karşılığında çalışıyor. Annemizin iki küçük çocuğu olduğundan dolayı çalışamıyor. Bu ailemiz geçimlerini çok zor sağlıyor.

AİLE 10

3 çocuk babası amcamız yalnız yaşıyor. 2 kızı evli, 16 yaşındaki küçük kızı kuaförde çıraklık yapıyor ve genelde ablalarında kalıyor. Amcamız odun kırarak geçimini sağlamaya çalışıyor fakat yeterli olmuyor. Odun kırmak için 150 km yol katetmesi gerekiyor. 

Ortaca ilçesinin çeşitli mahallelerinde 3 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

25 Şubat 2019

Ortaca Cumhuriyet

AİLE 1

Ailemizin durumu son 2 yıldır kötü. Evin babası inşaat işçisi ve çalıştığı günlere göre maaş alıyor. Son 2 yıldır çok ağır bel fıtığı olduğundan dolayı çok fazla çalışma imkanı olmuyor. Evin annesi boş olduğu zamanlarda temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Bu çalışmalardan eldi ettikleri kazançlar üç çocuk sahibi oldukları için yeterli olmuyor. Yaklaşık üç aydır pazar alışverişi yapmıyor. Bunun dişinda geçen yılki kış ayları için kömür alamadığı için komşulardan istemek zorunda kaldı. Çocukları için okul üniformalarını karşılamakta zorlanıyor. Bütün bunlara rağmen sürekli şükredip umut ve sürekli çıkış yolu bulmaya çalışıyor. Çünkü umut hep var.

AİLE 2

Ablamızın 4 çocuğu var ve eşinden ayrı. 2 çocuğu yanında kalıyor, diğer ikisi ise Adana’da babasında. Çocukların babası 2 çocuğunun da, bakamadığı halde, velayetini almak istiyor fakat çocuk anneden ayrılmak istemiyor. Bunun için anlamız sürekli mücadele ediyor ve maalesef çirkin iftiralara maruz kalıyor. Bebeği yeni doğduğunda eşinden yeni ayrılmıştı. Şu and kirada yaşıyor ve küçücük bir bebeği olduğu için çalışamıyor. Sosyal yardımlaşma ile idare etmeye çalışıyor.

AİLE 3

2 çocuk ailemiz bir çocuk daha bekliyor. Ailemizin annesi çok sıkıntılı zamanlar geçirdi. Kendisi yıllarca çadırlarda yaşası ve hiç okul yüzü görmemişti. Şu an ücretsiz kurslarla kendini sürekli geliştirmeyi amaçlıyor. Örneğin kendisi kısa zaman önce çarpım tablosunu çocuğuna yardım edebilmek için öğrendi. Maalesef belirli nedenlerden dolayı ailesiyle görüşmüyor ve kendilerinden hiçbir yardım almıyor. Yaşadıklarına rağmen sürekli mücadele ediyor çünkü kendisinin göremediği sevgiyi çocuklarına çok güzel şekilde vermeye çalışıyor. 

Ortaca

Köyceğiz Toparlar

Köyceğiz ilçesinin Toparlar köyünde
muhtarının aracılığıyla 5 aileleye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

26 Şubat 2019

AİLE 1

Teyzemizin 3 çocuğu var. Biri üniversite öğrencisi ama başka şehirde okuyor. Diğer 2 kızı yanında yaşıyor. 2014 senesinde eşini çam kazası nedeniyle kaybetti. Ağacı keserken çam beklenmedik yere düşünce maalesef babanın üstüne düşüyor ve çok acı bir şekilde kafası kopuyor. 6/7 sene önce kendi köyünden Toparlar’a göç etmiş. Ve eski hayatıyla kıyaslama yaptığında kendi köyüne bakarak cennetin içindeyiz dedi. Teyzemiz narincilik yaparak yevmiye ile geçiniyor. Hava şartları kötü olduğu zamanlarda is olmuyor ve bu yüzden aileye devamlı bir gelir kazandırmıyor. Durumları çok kötü olduğundan dolayı çocukları okutamayacağına karar verdi ama çocuklarım zeki çıktı dedi ve bu yüzden mücadele edip okutmaya karar verdi.

AİLE 5

Ailemizin 2 çocuğu var. Evin babası marangoz işçisi olarak çalışmaktadır. Çalışırken iş kazası geçiriyor ve parmağını kesiyor. İşini kaybetmemek için davacı olamıyor. Aylık maaşı asgari ücretin altında. Hiçbir zaman maaşını gününde alamıyor ve son 2 aydır maaş yatırılmadı.

AİLE 3

Ablamız iki çocuk sahibi, bunlardan birisi evli. Ablamız felç olan annesine ve vefat etmiş olan abisinin çocuğuna bakıyor. Evin babası 4 sene önce kanser hastalığından vefat etti. Kanseri tetikleyen ise geçirdiği kamyon kazası. Haksız olduğu için 180.000 tl kan parası ödemek zorunda kaldı. Bilmeden karşı tarafın avukatına inanarak vekalet verdiği için bütün borçlar eşi öldükten sonra üzerine kaldı. Reddi miras yapabilir fakat o zaman tek güvencesi olan evi de elinden alınabilir. Ve sürekli dava peşinde koşturmak zorunda olduğundan çok fazla borca girdi. Eşinin ölümünden sonra psikolojik rahatsızlıkları oluştu. Bunun dışında kızının okulundan maddi anlamda ailelerden destek bekleniyor ama bunları yerine getiremiyor. Devamlı kitaplar da almak zorunda kalıyor ama maalesef bunların hepsini çok zor karşılıyor.

AİLE 4

Ablamız 3 çocuk sahibi. İkisi maddi durumlarının olmadığından dolayı istedikleri şekilde okuyamadılar. Küçük olan ise başından rahatsız ve damar kalınlaşması var. Ablamız göğüs kitlesinden dolayı 3 kere ameliyat oldu ama maalesef çare bulunamadı. 3 kere olmasının nedeni ise ameliyat sırasındaki doktor hatası. Bunun dışında sol kolunu kullanamıyor. Rahatsızlıklarından önce el işi yapıp satıyordu. Okula aidat ve kitap parası için ödeme yapamıyor. Sosyal yardım kurumunu baş vurmuş ama henüz yardım alamamış. Bunun dışında evi zemin katında ve hiç güneş görmüyor.

AİLE 5

Ailemizin 3 çocuğu var. En büyük oğulları askerde. Diğer ikisi öğrenci. Bunun dışında 2.5 günlük bebeklerini erken doğumdan dolayı kaybettiler. Bebeğin ciğer yetmezliği ve beyin engeli vardı. Evin babası boyacı ve yevmiye ile çalışıyor. İş bulabildikçe işe gidiyor. Anne ağır şeker hastası. Gıda paketini teslim ettiğimiz en küçük çocukları çok mutlu oldu ve bir daha gelin olur mu dedi.

Ortaca

Ortaca ilçesinin çeşitli mahallelerinde 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

27 Şubat 2019

AİLE 1

Teyzemiz nar budayarak geçimini sağlıyor. 2 tane orta okulda okuyan çocuğu var. Kirada oturuyorlar ama yıkım kararından dolayı başka bir yer bulmak zorundalar. Burası ev yerine han olarak geçiyor. Maddi konularda sıkıntı yaşadıkları için yeni bir yer bulamıyorlar. 2 oğluna kırtasiye malzemesi aldık ve ailemize gıda paketi verdik.

AİLE 2

Ailemizin 3 çocuğu var ve kiralık evde yaşıyor. Baba şeker hastası ve ayağı neredeyse kesilecek duruma gelmişti ve som amda kesilmekten kurtuldu. 13 aydır çalışamıyor ve başka geliri yok. Yakınlarından yardım alarak geçiniyor.

AİLE 3

Ailemizin annesi eşinden ayrı ve temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Üniversite mezunu olan kızı maalesef 3 senedir atanamıyor ve devlet tarafından 2023 yılına kadar atama olmayacak açıklaması yapıldı. Bu nedenden dolayı bitirdiği bölüme göre bir işte çalışamıyor. Bu ailemiz kirada yaşıyor.

AİLE 4

Annemizin tek evladı var ve eşinden ayrı. Kiralık evde kalıyorlar. Maalesef annemizin geliri çocuğun eğitimine ve evin masraflarına yeterli olmuyor. Evine kısa süre içinde haciz gelme ihtimali var. Babası evden gittiğinden dolayı çocukta psikolojik rahatsızlık oluştu, rüyalarında bile sürekli babasını görüyor. Annemiz evinin durumundan dolayı bize çok çekinerek ağırladı. Kendisi öğretmenleri de bu nedenden dolayı evlerine davet edemediğini söyledi.

AİLE 5

Küçük kardeşimiz Babaannesi ile yaşıyor. Annesi ve babası ayrı. Babası cezaevinde. Annesi çocuğuna 2 yaşında olduğundan beri başka bir yerde yaşıyor. Babaannemiz 6 senedir bakıyor. Evlerinin eşyalarını başkaları kendilerine hediye etti. Babaannemiz çocuğun bütün masraflarını zorluklarla karşılıyor. Her istediğini yapmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. Babaanne zamanında çok zor şeyler yaşadı ve kendisini şu anda hayatta tutan tek şeyin torununun olduğunu söyledi. Çocuğun bütün bu yaşananlardan dolayı psikolojik rahatsızlık duyuyor. Bunu aşabilmek için sürekli torununun yanında güçlü durmak zorunda kalıyor. Şu anda hiçbir geliri yok ve kaymakamlıktan yardım bekliyor. Çocuk babasına şu sözleri söylemiş: baba sen cezaevinden çıktıktan sonra seni  eve bağlayacağım ve hiçbir yere bırakmayacağım.

AİLE 7

Ailemiz 2 çocuktan ibaret. Anne ve baba ayrı. Çocuklar baba ile yaşıyor ve babaanne çocuklara bakıyor. Baba bir sene önce trafik kazası geçirdi ve bir senedir çalışamıyor.

AİLE 8

Ailemizin babası asgari ücret karşılığında çalışıyor. 3 çocuğu var ve ikisi okuyor. Evlerine kira yerine ecrimisil ödüyorlar. Ecrimisil haksız işgal tazminatı anlamına gelir. Ve bu demek oluyor ki ev sizin ama arazi sizin değilse bunun karşılığında tazminat ödemeniz gerekiyor. Bu tutar maalesef çok fazla.

AİLE 9

Ailemizin 2 çocuğu var. Babaları elektrik çarptığından dolayı 6 yıl önce vefat etti. Anneleri çocuklarının okuması için her şeyi göze alıyor ve çok çaba sarfediyor. Kendisi serada çalışmaktadır ve yevmiye sistemi ile ücretini almaktadır.

AİLE 6

Annemizin tek evladı var ve eşinden ayrı. Kiralık evde kalıyorlar. Maalesef annemizin geliri çocuğun eğitimine ve evin masraflarına yeterli olmuyor. Evine kısa süre içinde haciz gelme ihtimali var. Babası evden gittiğinden dolayı çocukta psikolojik rahatsızlık oluştu, rüyalarında bile sürekli babasını görüyor. Annemiz evinin durumundan dolayı bize çok çekinerek ağırladı. Kendisi öğretmenleri de bu nedenden dolayı evlerine davet edemediğini söyledi.

AİLE 10

Ailemizin bir çocuğu var. Babamız 2016 senesinde trafik kazasında hayatını kaybetti. Annemiz iş oldukça serada çalışmaktadır. Kirada yaşamaktadırlar. Eski evinden kirayı ödeyemediğinden dolayı çıktı. Yardım için kaymakamlığa başvuru yaptı ama haber bekliyor. Evin annesi çok tedirgindi ve başlarda bizim onu ziyaret etmemizin bir kötü amaçla yapıldığını düşündü. Fotoğraf çekmek için izin aldığımızda bize bunları haberlere yayınlamayacaksınız değil mi diye sordu. Ve biz o yüzden içi rahat etsin diye yanında bütün fotoğrafları sildik ve paylaşmamaya karar verdik. Maalesef çoğu yalnız yaşayan kadınlar çok tedirgin ve cesaretsiz. Haklarının peşinden koşmaya ürküyorlar ve çekiniyorlar.

Ortaca ilçesinin Cumhuriyet mahallesinde muhtarının aracılığıyla 4 aileleye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

27 Şubat 2019

Ortaca Cumhuriyet

AİLE 1

Amcamız eşi ile birlikte yaşıyor ve kalbinden rahatsız. Kendisi bypass ameliyatı geçirdi ve kalbinin yetersiz olduğunu öğrendi. Bundan dolayı pil taktırması gerekiyor. Çalışamadığı için 4 aydır kirasını ödeyemiyor ama ev sahibi çok duyarlı biri olduğu için hiç sıkıştırmıyor. Evde bulunan eşyalar çoğunlukla ev sahibinin. Muğla merkezde tedavi gördüğü için yol parası çok fazla tutuyor. Hastalanmadan önceki zamanlarında çalıştığında durumu iyiydi. Dıştan bakınca ev güzel olabilir ama içinde neler yaşandığını kimse bilemez. Amcamız şu sözü söyledi: vardan yoka düşmek çok zor, eskiden vakıflara yardım için ben para verirken şimdi vakıflardan yardım için para alır oldum..

AİLE 2

Teyzemiz zor görüyor ve yürüyor. Bunun dışında kendisinde bel fıtığı, tansiyon ve şeker var. Oğlu ve gelini yardımcı olmaya çalışıyorlar.

AİLE 3

Annemizin 4 çocuğu var ve kirada yaşıyor. Annemiz serada çalışmaktadır ama sadece iş oldukça çalışıyor ve kışın neredeyse hiç iş olmuyor. Baba 2016 senesinde trafik kazasında hayatını kaybetti. Çocuklardan biri okulda verilen Türk halk oyunları kursuna gidiyordu. Devamını neden getirmediğini sorduğumuzda kendisi halk oyunları için kurs kıyafeti alamadıklarını belirtti.

Ortaca Atatürk

Ortaca ilçesinin Atatürk mahallesinde 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

28 Şubat 2019

AİLE 1

Ailemiz 3 çocuk sahibi ve kiralık evde kalıyor ve geçimini çok zor sağlıyor. 18 yaşındaki çocuğu hem işitme engelli hem görme engelli ve iş bulamıyor. Ablamızın eşi cezaevinde. 6 sene önce cezaevine sevk edildi ve 5 yıl bir süre kadar orda kalması gerekiyor. Çocuğunun biri bu nedenden dolayı psikolojik rahatsızlık yaşıyor.

AİLE 4

7 yaşındaki kardeşimiz down sendromlu. Çok iyi bir eğitim aldığı taktirde hayatını daha rahat geçirebileceğini doktorlar tarafından söylenmiş. Emire birebir ilgi gerektiği için annemiz çalışamıyor. Kirada yaşadıkları için geçimleni zor sağlıyorlar. Annesinin şu sözleri çok güzeldi: Emir çok tatlı bir çocuk ve “Emir anlatılmaz yaşanır”.

AİLE 7

Teyzemizin eşi 4 yıl önce hurda toplarken bisikletle trafik kazası geçirdi. Teyzemizin kendisi maalesef katarak görme engelli ve geçimini zor sağlamaktadır. Ara ara oğlu yardıma geliyor ama kendisinin de durumu çok iyi değil.

AİLE 8

AİLE 2

Ailemiz 4 çocuk sahibi, ikisi okula gidiyor diğer ikisi ise küçükler. Baba belinden rahatsız ve inşaat isçisi. Maaşını yevmiye uygulamasına göre alıyor yani çalıştığı günlere göre maaş alıyor. Fakat iş her zaman olmuyor.

AİLE 3

Teyzemizin oğlu üniversite öğrencisi. Ailemiz narenciyelik ile geçimini sağlıyor. Serbest meslek olduğu için devamlı gelirleri olmuyor.

AİLE 5

Ailemiz 4 çocuk sahibi, ikisi okula gidiyor diğer ikisi ise küçükler. Baba belinden rahatsız ve inşaat isçisi. Maaşını yevmiye uygulamasına göre alıyor yani çalıştığı günlere göre maaş alıyor. Fakat iş her zaman olmuyor.

AİLE 6

Ailemizin 4 çocuğu var. Bir çocuğu fiziksel engelli, diğeri ise otizmli. Bundan dolayı geçinmekte zorluk çekiyorlar.

Ailemiz geçimini zor sağlamaktadır. Bazı şeyleri almaya maddi durumlarının yetmediğinden dolayı kendileri üretmeye çalışıyor. Babamız çocuğuna eski bebek arabasından bir bisiklet yapmış ve eski bir sobadan ocak yapmış.

AİLE 9

Annemizin bir çocuğu var ve zeytinyağı satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Bunun dışında zihinsel engelli olan kaynına bakıyor ve kirada yaşıyor.

Şikayet ettiğiniz yaşam, belki de bir başkasının hayalidir.

Tolstoy

bottom of page